czwartek, 12 lutego 2015

Wiosnę czuć w powietrzu... ? (AKTUALNOŚCI)

Dziwna zima nastała w tym roku. Lody prawie nie spętały biegu rzeki Biebrzy, ilość dni z dużym mrozem można było na palcach jednej ręki policzyć. W tym roku średnia temperatura lutego z najbliższej stacji pogodowej to tylko -2 °C ,(średnia minimalna temperatura dnia: -2°C, przy ekstremum -5°C) , a stycznia -1°C (średnia minimalna -1°C, przy ekstremum temperatury minimalnej -17°C). Dla porównania w przykładowo losowo wybranym roku 2010, średnia temperatura lutego to -4°C (średnia minimalna temperatura dnia -5°C, przy ekstremum -14°C); natomiast w styczniu były to -11°C (średnia minimalna temperatura -12°C przy ekstremum -27°C). Śniegu również niewiele zalegało w terenie. Różnice są więc olbrzymie! Nie ma się co więc dziwić, że przyroda wariuje.

Aktualny krajobraz biebrzański niemal jak w marcu...
Bieżąca sytuacja pogodowa sprawiła, że zwierzaki dziwnie się zachowują, a niektóre znacznie trudniej obserwować. Brakuje miejsc wzdłuż biegu rzeki na których wydry mogą przesiadywać i konsumować ryby, a także obserwacje bobrów są miejscami utrudnione. W powietrzu czuć nadchodzącą wiosnę. 16 sztuk gęsi dostrzeżono już początkiem stycznia, następnie ich liczba się zwiększała by 6ego lutego wynieść blisko 500 gęgaw z kilkoma gęsiami białoczelnymi.
Na rozmarzniętej rzece zwiększa się różnorodność kaczek. Poza licznymi krzyżówkami można zauważyć, pojedyncze na razie, świstuny, cyraneczki, gągoły, nurogęsi... W miejscowościach da się zauważyć coraz więcej kosów czy usłyszeć pierwsze rudziki. Nieopodal Biebrzy, do bocianiej wioski w Pentowie zaleciał już pierwszy bocian na miesiąc przed regularnym terminem, a na Malcie dostrzeżono pierwszą powracającą dymówkę! Żaby moczarowe wychodzą na śnieg – kilka takich obserwacji już poczyniliśmy (pierwsze z 20.01.2015) !!

Jesteśmy ciekawi co będzie następne...

Zapraszamy Was do nadsyłania Waszych obserwacji i informacji na temat wszystkich sygnałów nadchodzącej wiosny !! :)